“Yurtdışı Doktora Araştırma Bursu Programı” tanıtıldı.

YÖK-YUDAB Programı ile YÖK Başkanlığı tarafından belirlenen öncelikli alanlarda, devlet üniversitelerinin araştırma görevlisi kadrolarına atanan ve doktora eğitiminin tez aşamasındaki öğrenciler, mecburi hizmet yükümlülüğüne ilişkin hükümler uygulanmaksızın, en az 6 ay en fazla bir yıl süreyle tezleri ile ilgili araştırmalar yapmak üzere yurtdışına gönderilecek.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından, yükseköğretim tarihinde ilk kez başlatılan “Yurtdışı Doktora Araştırma Bursu” (YUDAB) Programı, YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’ın YÖK’te gerçekleştirdiği basın toplantısı ile ilk kez kamuoyuna açıklandı.

Daha önce “100/2000 YÖK Doktora Bursu” ve “YÖK Temel Bilimler Programları (YÖK-TEBİP)” Üstün Başarı Sınıfları gibi doktora eğitimine devlet üniversitelerinde devam eden araştırma görevlilerine yönelik yenilikler gerçekleştirilmişti. 100/2000 YÖK Doktora Bursu ve YÖK-TEBİP’ten sonra yükseköğretim tarihinde ilk kez başlatılacak olan YÖK-YUDAB adlı Burs Programı ile YÖK tarafından belirlenen öncelikli alanlarda, başarı öncelenerek, doktora eğitiminde tez aşamasında olan araştırma görevlilerine kendi alanlarında yurtdışında araştırma yapma imkânı sunulacak.

Toplantıda program hakkında bilgi veren YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, ülkemizin 2023 yılında dünyanın 10 büyük ekonomisinden birisi olma hedefi kapsamında doktora eğitimine devlet üniversitelerinde devam eden araştırma görevlilerine yönelik birçok yeni programın hayata geçirildiğini belirtti. Ülkemizdeki doktoralı elemanların sayısının artırılmasının başlıca hedefleri olduğunu vurgulayan YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, “Ülkemizin öncelikli alanlarını belirleyerek; bu öncelikli alanlar için üniversitelerimize ilave araştırma görevlisi kadroları tahsis edilmiştir” diye konuştu.

“100 Tematik Alanda 2000 Doktora Öğrencisine YÖK Doktora Bursu Veriliyor”

Son dönemde yükseköğretim tarihimiz açısından çok önemli projelerin başlatıldığından bahseden YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç konuşmasına şu şekilde devam etti: “YÖK 100/2000 Doktora Bursu programı. Bu programla, Yükseköğretim Kurulu tarafından ülkemizin gelişiminde ihtiyaç duyacağı nitelikli işgücüne göre belirlenen öncelikli alanlarda doktoralı insan kaynağını temin etmek üzere, yurtiçindeki devlet üniversitelerinde 100 tematik alanda 2000 doktora öğrencisine, YÖK Doktora Bursu verilmektedir. Program, yıllık bazda uygulanan sürekli bir programdır. Programın doğasındaki 100 temel alan, bilim ve teknolojide yaşanan gelişme ve eğilimler ve ülkemizin ihtiyaçlarına göre sürekli gözden geçirilerek yenilenmektedir.”

Yükseköğretim tarihinde ilk kez, temel bilim programları olan fizik, kimya, biyoloji ve matematik programlarında “YÖK-TEBİP (YÖK Temel Bilimler Programları) Üstün Başarı Sınıfları” oluşturulduğunu vurgulayan YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, “İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde oluşturulan bu sınıflardaki öğrenciler için hazırlanan özel bir müfredatla öğrenim görmelerini YÖK tarafından sağlanıyor” dedi.

YÖK İlk Kez “Yurtdışı Doktora Araştırma Bursu” Verecek

 “Yeni YÖK” olarak YÖK-YUDAB Programı ile YÖK tarafından belirlenen öncelikli alanlarda, devlet üniversitelerinin araştırma görevlisi kadrolarına atanan ve doktora eğitiminin tez aşamasındaki öğrencilerin, en az altı ay en fazla bir yıl süreyle tezleri ile ilgili araştırmalar yapmak üzere yurtdışına gönderileceğini ifade eden YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenmiş öncelikli alanlarda doktora derslerini tamamlamış, yeterlik sınavını geçmiş ve halen tez aşamasındaki 2547 sayılı Kanun uyarınca bir devlet üniversitesinde araştırma görevlisi olarak çalışan tüm TC vatandaşlarının belirtilen şartları taşımak kaydıyla başvuru yapabileceğini söyleyerek şartları şu şekilde sıraladı:

  • “Çalışmada kullanılacak yabancı dili, araştırmayı yürütebilecek düzeyde bildiğini son beş yıl içinde aldığı YÖKDİL, YDS, E-YDS, ÜDS, KPDS’den veya ÖSYM tarafından eşdeğerliği kabul edilen uluslararası yabancı dil sınavından muadili en az 65 puan aldığını gösterir dil sınav sonucunu belgelendirmek.
  • Erkek adaylar için askerlikle ilişiği bulunmamak (Askerliği yapmış, tecil edilmiş veya tecil edilebilecek durumda bulunmak).
  • Başvuru tarihi itibariyle, son 3 yıl içinde doktora eğitimine başlamış olmak.
  • Times Higher Education, Academic Ranking of World Universities (Shanghai) ve QS tarafından yapılan dünya üniversite veya alan sıralamalarında son 3 yıl içerisinde ilk 500 içerisine giren üniversitelerden birinden en az altı ay en fazla bir yıl süreyle kabul almak.”

Bireysel başvuruların YÖK Başkanlığı’na yapılacağını ve her yıl 400 araştırma görevlisinin bu destek programından faydalanacağının planlanmakta olduğunu dile getiren YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, “Programdan faydalanacak araştırma görevlilerine, aylık 2.500-3.500 TL arasında gittikleri ülkeye göre Başkanlığımızca belirlenecek tutarda YÖK-Yurtdışı Doktora Araştırma Bursu verilecek olup, yurtdışına gidiş-dönüş yol masrafları da Başkanlığımızca karşılanacaktır” ifadelerini kullandı.

YÖK Başkanı Saraç konuşmasının ardından basın mensuplarından gelen soruları yanıtladı.

YÖK Yurtdışı Doktora Araştırma Bursu (YUDAB) Programı bilgi notu için tıklayınız.

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü